جزئیات دومین گام برای ساماندهی بازار مسکن

بازگشت به لیست
تعداد مشاهده : تاریخ انتشار : منبع : 

به اعتقاد کارشناسان، رهاشدگی بازار مسکن در ایران ناشی از غفلت سیاست‌گذار در وضع مالیات بر معاملات سوداگرانه در کنار نوسانات بازار‌های موازی، بخش مسکن را طی دهه‌های اخیر با تلاطمات قیمتی مواجه کرده و در این فرآیند دلالان بیشترین سود را میبرند.

طبق یک پژوهش ۷۷ درصد معاملات در بازار مسکن ایران از نوع سفته بازانه و سوداگرانه است. به بیان دیگر واحدهای مسکونی مرتباً از یک سرمایه‌گذار به سرمایه‌گذار دیگر دست به‌دست می‌شود. خروجی این روند به رشد نرخ و دور شدن متقاضیان واقعی از مسکن منجر می‌شود. از طرف دیگر حذف متقاضیان مصرفی به شکل کاهش ساخت‌وساز بروز می‌یابد؛ به طوری که با وجود نیاز سالیانه به حدود یک میلیون واحد مسکونی، هم اکنون ساخت‌وساز در محدوده ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد قرار دارد.

مالیات بر عایدی سرمایه و املاک که در بیش از ۱۸۰ کشور جهان اجرایی می‌شود، در سال ۱۳۹۷ مجلس ارائه شد اما دولت از آبان ماه همان سال قول داد که لایحه‌ای را در این خصوص به مجلس می‌آورد که هنوز تحقق نیافته است. البته بنا به گفته محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی، تلاش‌ها در دولت برای نیل به این هدف در حال انجام است و هیچ دلیلی برای عدم تحقق آن وجود ندارد.

مالیات بر عایدی سرمایه قرار است معاملات مکرر در حوزه هایی همچون مسکن، خودرو، ارز و طلا را هدف قرار دهد. کارشناسان می‌گویند اگر این قانون به نتیجه برسد خرید و فروش به قصد سرمایه‌گذاری و سود از حوزه مسکن حذف خواهد شد.

روز گذشته طرح مالیات بر عایدی سرمایه یک بار دیگر در مجلس به گردش افتاد. در نشست کمیسیون عمران بر ضرورت اخذ مالیات از عایدی سرمایه مسکن و مالیات بر نقل و انتقالات به عنوان یکی از ابزارهای موثر مدیریت بازار مسکن تاکید شد.

محمدرضا رضایی کوچی - رئیس کمیسیون عمران مجلس درباره این طرح گفت: خلأ قانونی در حوزه معاملات مسکن موجب شده که دلالان سالانه واحدهای بسیاری را خرید و فروش کنند و با این روش عملاً نرخ مسکن در کشور بالا رفته است بنابراین ساماندهی این حوزه می‌تواند بخشی از تلاطمات را کاهش دهد.

همچنین علیرضا پاک فطرت - عضو کمیسیون عمران اظهار کرد: به نظر من مالیات از عایدی سرمایه باید به صورت همه جانبه و در تمام بازارهای اقتصادی اجرایی شود. اگر این قانون تنها در بازار مسکن اجرا شود سرمایه و نقدینگی از این بازار به بازارهای دیگر اقتصادی منتقل خواهد شد.

لزوم معافیت سازندگان از مالیات

در این جلسه همچنین علی نیکزاد - نایب رئیس مجلس و عضو کمیسیون عمران با اشاره به محورهای فصل ششم طرح جهش تولید و عرضه مسکن درباره اخذ مالیات از عایدی سرمایه مسکن و مالیات بر نقل و انتقالات گفت: بر اساس این طرح انبوه سازان و تولیدکنندگان مسکن در نخستین نقل و انتقالات پس از ساخت‌وساز از پرداخت مالیات معاف هستند.

 

 
منبع: اقتصاد آنلاین